CESARSKI SMAK

Kiedy sezon na to warzywo nieubłaganie dobiegał końca, posłańcy rzymskiego cesarza Juliusza Cezara wybierali najlepsze jakościowo pędy i przenosili je w oddaloną o kilkaset kilometrów krainę wiecznych śniegów (Alpy). Było to jedyne bezpieczne miejsce, w którym warzywo to miało szansę przetrwać nie tracąc swych cudownych właściwości, w szczególności zaś smaku. Musiało być bowiem dostępne dla cesarza przez okrągły rok. 

Szparagi, bo o nich mowa, pochodzą ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego oraz terenów Azji Mniejszej. Jako pierwsi zaczęli spożywać je właśnie Rzymianie – początkowo zadowalając się ich dziką odmianą, a dopiero w późniejszym czasie uprawną. Sadzonki na plantacje szparagów sprowadzały z najdalszych zakątków imperium specjalnie szkolone oddziały tzw. floty szparagowe; musiały być one najlepsze i najdelikatniejsze – tylko takie zasługiwały na miejsce w cesarskim ogrodzie warzywnym.

www.drtimothymoore.com

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego szparagi zniknęły ze stołów na długie wieki. Na nowo odkrył je i spopularyzował wśród możnych ówczesnego świata francuski władca, zwany również Królem Słońce – Ludwik XIV. Podobnie zresztą jak Juliusz Cezar pragnął mieć całoroczny dostęp do ulubionego przysmaku, przez co królewskie szklarnie zapełnione były po brzegi sadzonkami tego delikatnego warzywa.

www. mojegotowanie.pl

Ludwik XIV był władcą wymagającym, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie uciech podniebienia. Do szału doprowadzał tym swojego nadwornego kucharza Markiza Louis de Béchameil’a, który na polecenie króla wciąż poprawiał smak wymyślonego przez siebie sosu do szparagów. Dopiero po kilkunastu latach słynny beszamel podbił serce i żołądek władcy. Wysiłek ten opłacił się podwójnie, bo szparagi z beszamelem do dziś stanowią klasykę kuchni francuskiej, a na świecie uchodzą za jedno z najbardziej wykwintnych dań.

W Polsce szparagi podawano na dworze króla Stanisława Augusta; wspominał o nich także Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” opisując uczty z tamtych czasów.

„Po chłodnikach szły raki, kurczęta, szparagi, w towarzystwie kielichów węgrzyna, malagi…”

 

 

Do dziś szparagi uznawane są za wyjątkowo wykwintne warzywo i wciąż pozostają przysmakiem królów i książąt. Uwielbiała je dbająca o swą figurę księżna Diana; według relacji świadków miała spożywać je także tragicznego wieczoru 31 sierpnia 1997 roku w restauracji paryskiego hotelu Ritz.


WARTO WIEDZIEĆ


szparagi wartość odżywcze

www.qchenne-inspiracje.pl

 

BRUKSELSKI WZORZEC


O jakość szparagów (a także innych warzyw) dbają powołane w tym celu specjalne międzynarodowe komisje. We wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej obowiązują przepisy Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych (WORR), zharmonizowane z normami Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG/ONZ). Normy te określają minimalne wymagania, jakie musi spełniać produkt, aby mógł być wprowadzony na rynek, tj. musi być cały, zdrowy, czysty, wolny od chorób i szkodników, o odpowiednim stopniu dojrzałości, a także spełniać wymagania bardziej szczegółowe, dotyczące jakości, wielkości, kształtu, sposobu prezentacji i znakowania opakowań. Najwyższą jakością charakteryzują się produkty w klasie Ekstra, najmniejszą w klasie II. Produkty nie spełniające wymagań klas jakości nie są dopuszczane do obrotu.

* Więcej o klasyfikacji szparagów przeczytasz w rozporządzeniu z dnia 9 listopada 1999 roku ustanawiającego normę handlową dla szparagów TUTAJ 

 

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ KUPUJĄC SZPARAGI?


rynek

Na rynku dostępne są trzy gatunki szparagów: za najbardziej delikatne uważa się białe, rosnące pod ziemią. Zielone, które przebijają się przez glebę cechują się nieco intensywniejszym, lekko korzennym smakiem (i tych nie trzeba obierać!). Najrzadziej spotykane szparagi o barwie fioletowej, we Francji traktowane są jak rarytas ze względu na swój zdecydowany smak.

♦Świeżość szparagów sprawdzamy poprzez nadłamanie lub nakłucie łodygi. Gdy wycieka z niej sok, oznacza to, że warzywo najprawdopodobniej zostało zerwane tego samego dnia.

♦ Łodyga powinna być sprężysta i gruba – wtedy jest najsmaczniejsza, a do tego łatwo się obiera.

♦ Surowe szparagi najlepiej przechowywać w lodówce, zawinięte w wilgotną ściereczkę nie dłużej niż 2 dni (bardzo łatwo się psują)

 

JAK GOTOWAĆ


Szparagi gotujemy na stojąco we wrzącej, lekko osolonej wodzie, ze szczyptą cukru i odrobiną masła. (Jeżeli nie mamy specjalnego garnka do gotowania szparagów, wystarczy związać je nitką i wstawić do zwykłego garnka). Główki powinny wystawać ponad powierzchnię wody, ponieważ miękną szybciej niż reszta pędu. Gotujemy je od 8-12 minut albo dłużej, w zależności od odmiany oraz świeżości i grubości pędów. Idealnie ugotowane nakłute widelcem powinny stawiać lekki opór. 

got

www.portform.pl

 

PRZEPISY


Zupa krem ze szparagów

ZUPA

Źródło i przepis: KLIK

 

Szparagi w szynce parmeńskiej

szynka

Źródło i przepis: KLIK

 

Cannelloni ze szparagami zapiekane z sosem beszamelowym i serem

cannelloni_ze_szparagami_02

Źródło i przepis: KLIK 

Smacznego i „do przeczytania” wkrótce! : )

 

eatandlove

Comments are closed.