MAGICZNY CZAS OCZEKIWANIA

Wedle tradycji to właśnie 25 grudnia 1 roku naszej ery narodził się Jezus Chrystus. Dla ówczesnych Słowian był to czas wyjątkowy – na ten dzień przypadało bowiem hucznie obchodzone przez nich święto przesilenia zimowego, momentu odrodzenia się słońca, po którym dzień stawał się dłuższy od nocy. Boże Narodzenie wyparło wkrótce pogańskie obchody Boga Słońca (Mitry) i tym samym rozpoczęło erę, której symbolem stał się początek, narodzenie i odnowa. 

Uroczystość Bożego Narodzenia wprowadzono do kalendarza świąt kościelnych dopiero w IV wieku. Niespełna dwieście lat później ustaliła się tradycja wieczornej kolacji, zwanej wigilią. Wigilia (z łac. czuwanie) oznacza oczekiwanie na nadejście narodzin Chrystusa, a jej zwiastunem (podobnie jak w Betlejem) jest pojawiająca się na nieboskłonie pierwsza (zwykle ta najjaśniejsza) gwiazdka.


WSPÓLNA WIECZERZA


Wieczerza wigilijna stanowi echo starochrześcijańskiej tradycji wspólnego spożywania posiłku, symbolizującego braterstwo i miłość między ludźmi. Co ciekawe początkowo wigilijne biesiadowanie odbywało się w świątyniach; dopiero Synod w Laodycei (IV w.) zabronił tego typu praktyk przenosząc je do domów wiernych.

W Polsce Wigilię zaczęto obchodzić wkrótce po przyjęciu chrześcijaństwa, choć popularna stała się dopiero w XVIII wieku. Na wigilijnym stole nie mogło zabraknąć białego obrusu (przypominającego ołtarz) oraz sianka (żłóbek). W czterech rogach głównej izby ustawiano zaś cztery snopy zbóż: pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa, aby w Nowym Roku nie zabrakło koniecznego pokarmu dla człowieka i bydła.


BOŻONARODZENIOWA CHOINKA


Bożonarodzeniowa choinka (zawsze zielona) symbolizuje życie i odradzania się, trwanie oraz płodność. W tradycji obchodów świąt pojawia się w XVI wieku jako pamiątka rajskiego drzewa „poznania dobra i zła”.

Dawnymi tradycyjnymi zdobieniami choinkowymi były pierniczki wypiekane w kształcie serc, orzechy, małe, czerwone tzw. rajskie jabłuszka oraz własnoręcznie wykonywane w czasie adwentu ozdoby z bibuły, kolorowych papierów, piórek, wydmuszek, słomy i źdźbeł traw, kłosów zbóż.

Symbolika ozdób choinkowych, jak i samego drzewka, ma swe korzenie w tradycji ludowej:

Gwiazda Betlejemska, którą umieszczano na szczycie drzewka od ubiegłego wieku, miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron

Światełka na choince, broniły dostępu złym mocom, a także miały odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi (zły urok). W chrześcijańskiej symbolice religijnej wskazywało natomiast na Chrystusa, który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan

Jabłka zawieszane na gałązkach symbolizowały biblijny owoc, którym kuszeni byli przez Szatana Diabła Adam i Ewa. Później zastąpiono je małymi rajskimi jabłuszkami. Pierwotnie zapewnić miały zdrowie i urodę

Orzechy zawijane w sreberka nieść miały dobrobyt i siłę

Papierowe łańcuchy przypominały o zniewoleniu grzechem, ale np. w okresach rozbiorów miały wymowę politycznych okowów. Zaś w ludowej tradycji niektórych regionów Polski uważano, że łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi oraz chronią dom przed kłopotami

Dzwonki oznaczały dobre nowiny i radosne wydarzenia

Anioły miały opiekować się domem


CIEKAWOSTKI


Najdroższa choinka świata

Hotel Emirates Palace Hotel (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

13- metrowa choinka (wartość 10 tys. dolarów) ozdobiona została 131 ozdobami głównie ze złota, szafirów i diamentów za łączą kwotę 11 milionów dolarów

 

Święty Mikołaj 

Pierwowzór świętego Mikołaja wzorowany jest na postaci biskupa z Miry – znanego ze swojej działalności charytatywnej i … cudów.

Mikołaj, jakiego znamy dziś – gruby staruszek z białą brodą, ubrany w czerwony strój to postać wykreowana w celach marketingowych przez firmę Coca-Cola.

 

Renifery św. Mikołaja

Powóz św. Mikołaja ciągną samice renifera – samce gubią swoje poroże na przełomie listopada i grudnia.

 

Kolęda, która podbiła świat

Powstała w wigilijną noc 1818 roku w alpejskiej wiosce Obendorf. Austriacki ksiądz wikary Józef Mohr został poproszony o udzielenie sakramentów chrztu i eucharystii młodej matce i jej nowo narodzonemu synowi. Widok, który zastał tak bardzo go wzruszył (przypominał mu bowiem biblijną scenę narodzin Jezusa), że gdy tylko powrócił do domu – zasiadł do spisania wiersza zaczynającego się słowami: „Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem. A u żłóbka Matka święta czuwa, sama, uśmiechnięta nad Dzieciątka snem”

Dzień później tekst wiersza zobaczył Franz Xaver Gruber – tamtejszy organista i nauczyciel śpiewu. Tego samego dnia ułożył do niego melodię i zaśpiewał ją w kościele.

W roku 1832 kolęda odśpiewana została w obecności pary królewskiej na zamku w Plisenburgu. Od tamtej pory przetłumaczono ją na ponad 300 języków i dialektów. Obecnie jest najpopularniejszą kolędą na świecie.

Święta Bożego Narodzenia w Japonii 

Choć chrześcijanie w Japonii stanowią niecały 1% populacji, święta Bożego Narodzenia są tam bardzo popularne. Co ciekawe tradycją (od 1973 roku) jest spożywanie wigilijnej kolacji w … KFC. Ta znana, fastfoodowa sieciówka przygotowuje specjalne menu, w którym można znaleźć: kubełek panierowanych kawałków kurczaka, sałatkę oraz ciasto czekoladowe. W wersji premium zamówić można pieczonego w całości kurczaka oraz dodatkowo – szampana.

 

Śpiewając z wrogiem

I Wojna Światowa pomimo iż była mniej brutalna i wyniszczająca niż jej następczyni, wciąż była jedną z najkrwawszych batalii w nowożytnej historii świata. 24 grudnia 1914 roku miało jednak miejsce wydarzenie bezprecedensowe dla znaczenia całej wojny. Ogłoszono rozejm bożonarodzeniowy. W Wigilię Bożego Narodzenia żołnierze zawiesili walkę i wspólnie śpiewali kolędy. 25 grudnia niemieccy wyszli z okopów i zaczęli zbliżać się do aliantów krzycząc po angielsku „Wesołych Świąt”. W odpowiedzi dziesiątki Brytyjczyków opuściło swoje pozycje obronne i powitało Niemców życzeniami i uściskami dłoni.

Magia Świąt 🙂

 

 

eatandlove

Comments are closed.