STAROPOLSKIE PIERNICZKI ŚWIĄTECZNE

Przyrządzanie go w drugim lub trzecim tygodniu listopada oficjalnie rozpoczyna czas świątecznych przygotowań. Niegdyś uważany za symbol bogactwa i luksusu z uwagi na dodawane bakalie i przyprawy korzenne, dziś w wielu polskich domach stanowi nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia.

pier

Polska tradycja wypiekania piernika rozpoczyna się w XVII wieku; wtedy właśnie mieszkańcy jednego z największych miast ówczesnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów – Torunia, mają okazję spróbować katarzynek, czyli korzennych ciasteczek bardzo przypominających popularne w całej Europie pierniki norymberdzkie. Przez kolejne wieki cieszą się one niezwykłą popularnością, jednak jedynie wśród warstw elitarnych; dopiero w XIX wieku zwyczaj ich przyrządzania rozpowszechnia się także pośród mniej zamożnych rodzin chłopskich.

Przygotowywanie piernika było zajęciem niezwykle pracochłonnym, ale także i kosztownym, w związku z czym wyrabiano je raz w roku, w okolicy Świąt Bożego Narodzenia. Ciasto zamykano w zimnej piwnicy na rok i przed kolejnymi świętami wypiekano w formie różnokształtnych ciasteczek.

Zgodnie z tradycją, pierniczki wymagają kilku tygodni leżakowania, ale ich późniejszy smak wynagradza to oczekiwanie. Poniżej zamieszczam przepis pochodzący z XIX wieku. Wypróbujcie go koniecznie!

PS. Pięknie zapakowane są idealnym prezentem pod choinkę 🙂

 

STAROPOLSKIE PIERNICZKI ŚWIĄTECZNE


SKŁADNIKI 


0,5 kg prawdziwego miodu (750 ml)

250 dkg masła (min. 83% tłuszczu)

2 szklanki cukru

1 kg pszennej mąki

3 całe jajka

3 ścięte łyżeczki sody oczyszczonej

1/2 szklanki zimnego mleka

1/2 łyżeczki soli

3 torebki korzennych przypraw do piernika


SPOSÓB PRZYGOTOWANIA


Miód, cukier oraz masło podgrzewać niemal do zawrzenia. Masę schłodzić, a następnie dodawać stopniowo (wyrabiając ciasto ręką) mąkę, jajka, sodę oczyszczoną rozpuszczoną w mleku oraz przyprawy korzenne.

Starannie wyrobione ciasto wyłożyć do kamionkowego garnka, przykryć czystą, lnianą ściereczką i umieścić w chłodnym miejscu, by powoli dojrzało.

Po kilku tygodniach wyjąć ciasto, rozwałkować je i za pomocą foremek powycinać małe pierniczki. Piec w 150-160 stopniach przez około 15 minut, uważając by się nie przypiekły. Przełożyć do szczelnie zamkniętych pudełek. Zdobić na kilka dni przed Bożym Narodzeniem.

26

Uwaga! Wyrobione ciasto jest dość płynne. Po leżakowaniu w zimnie tężeje i daje się rozwałkowywać (wtedy trzeba tylko lekko podsypywać mąką).


UWAGI


Piernik nie lubi pośpiechu – surowe ciasto musi dojrzewać przez co najmniej 2 tygodnie w chłodnym miejscu (strych, piwnica, dolna półka w lodówce)

Aby pierniczki nabrały wilgotności, do pudełka, w którym są przechowywane należy włożyć kromkę świeżego chleba.

Pierniczki można przechowywać przez kilka miesięcy.


INSPIRACJE


14

21

isp6

isnp8

32

24

11

insp4

insp7

insp3

ren

28

 

* Przepis pochodzi z książki „W staropolskiej kuchni i przy polskim stole” M. Lemnis, H. Vitry.

Źródła zdjęć: Pinterest.com

eatandlove

Comments are closed.