Francja, rok 1918. Na poligonie wojskowym odbywa się właśnie popołudniowy apel żołnierzy armii gen. Hallera. Jednak nikt nie słucha słów dowódcy. Z kuchni polowej docierają zapachy przygotowywanej potrawy…
A la bretonne, czyli „po bretońsku”, w kuchni francuskiej oznacza danie z wykorzystaniem białej fasoli, ale wyłącznie tej pochodzącej z upraw w okolicy miasteczka Paimpol. Fasolka serwowana polskim żołnierzom we Francji stanowiła jednak wariację na temat tej bretońskiej potrawy przede wszystkim dzięki typowo polskiemu akcentowi, czyli kawałkom boczku i kiełbasy. Po powrocie błękitnej armii (nazwa pochodzi od koloru munduru wojska) danie to rozpowszechniło się na terenie całego kraju i do dziś stanowi urozmaicenie klasycznej kuchni polskiej.
CZY WIESZ, ŻE…
Fasola zmniejsza wydzielanie kwasów żołądkowych przez co szczególnie polecana jest osobom cierpiącym na nadkwasotę i zgagę.
Nie należy spożywać surowej fasoli – zawarte w niej białko – fazyna – powoduje dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Fazyna ulega rozkładowi dopiero w temperaturze około 90 stopni Celsjusza.
Fasola jest źródłem białka roślinnego; zawiera również sporo węglowodanów i tłuszczy nienasyconych, przez co jest dość kaloryczna, ale także podnosi poziom dobrego cholesterolu.
FASOLKA PO BRETOŃSKU – PRZEPIS
SKŁADNIKI
♦ 80 dag fasoli Jaś
♦ 1,5 litra bulionu lub 3 kostki rosołowe drobiowe/warzywne (Jeżeli używasz gotowych kostek zadbaj o ich wysoką jakość. W Rossmannie możesz kupić biokostki)
♦ 40 dag boczku wędzonego
♦ 30 dag kiełbasy (np. podwawelskiej)
♦ 3 duże cebule
♦ 300 ml przecieru pomidorowego lub mały słoiczek koncentratu pomidorowego
♦ sól
♦ pieprz
♦ majeranek
Fasolę moczyć przez co najmniej 5 godzin zmieniając wodę 2-3 krotnie przy czym woda musi zawsze sięgać nie mniej niż 2 cm ponad fasolą. Fasolę ugotować do miękkości w ostatniej zmienionej wodzie, dodając 3 kostki rosołowe.
W międzyczasie zesmażyć pokrojoną w talarki kiełbasę, skrojony w kostkę boczek oraz cebulę. Następnie dodać przecier/koncentrat i chwilę gotować. Wszystkie składniki połączyć w dużym garnku. Doprawić solą, pieprzem, majerankiem do smaku.
Jeżeli całość wyjdzie za rzadka, zmiksować część fasoli z wywarem; jeżeli zaś wyjdzie za gęsta dodać bulion drobiowy.
Smacznego! 🙂