„A kto z nami nie wypije … ” – o ulubionych trunkach polaków

Alkohol to trunek uwielbiany przez wiele kultur, w tym i przez nas, Polaków. W ostatnich latach zmniejsza się coraz bardziej popularność alkoholi wódczanych, ale za to wzrasta popyt na wina, piwa i smaczne nalewki. Coraz bardziej zauważalny jest zmieniający się gust, który idzie w kierunku trunków wysokiej jakości. Zauważalny jest znaczny wzrost sprzedaży win i piw regionalnych, co widać również po ofertach poszczególnych sklepów, gdzie stawia się przede wszystkim na zadowolenie klientów i dużą różnorodność pod względem dostępnych towarów. Jakie zatem alkohole są najbardziej lubiane przez Polaków?

Piwo, złoty napój młodych bogów

Piwo niezmiennie jest królem napojów wysokoprocentowych. Leje się strumieniami już od wczesnej wiosny, a nawet i w sezonie zimowym, gdy bary wewnętrzne (w pomieszczeniach) działają pełną parą Polacy też lubują się w imprezowaniu przy paru kuflach złotego napoju. Tutaj trzeba przyznać, iż dzięki temu, że powstało wiele regionalnych browarów, popularność piw lokalnych wyrobników ciągle zyskuje na popularności. Widać to chociażby po ofertach sklepów, które sprowadzają mało popularne alkohole i lubią wzbudzać w swoich klientach zdziwienie pod względem dostępnej oferty.
Niechlubny spadek sprzedaży dopadł młodszego brata piwa czyli cydru. Jest to napój z sfermentowanych jabłek, który po odpowiednim czasie warzenia może być pity jako napój alkoholowy o dość niskiej zawartości alkoholu. Jest smaczny, tak samo jak jego inny odpowiednik czyli piwo imbirowe, którego popularność również niechlubnie spadła w ostatnich latach.

Wino – idealny koniec męczącego dnia

Wino na pierwszy rzut kojarzy się nam od razu z Włochami. Napój ten został tam prawdziwie wyświęcony, a prowadzenie winnic i lokalnych winiarni wraz z wytwórnią win jest na wskroś tradycyjne i związane z wręcz rodzinnymi historiami, które sięgają nawet kilkuset lat! W Polsce posiadanie własnych winogron i robienie swojego wina nie jest jeszcze tak popularne, ale w sklepach można zaopatrzyć się w całkiem zacnej jakości wina, które są sprowadzane z zagranicy od sprawdzonych producentów.
Wino to idealny przerywnik spotkań z przyjaciółmi, babskich pogaduch czy chociażby singlowego seansu filmowego, który można urządzić w weekendowy wieczór. W sklepach najpopularniejsze są wina czerwone i białe, ale też można znaleźć też różowe, które chyba jest najbardziej delikatne w smaku ze wszystkich rodzajów dostępnych w sprzedaży. Oczywiście poszczególne kolory można również podzielić na konkretne smaki pod względem słodkości czyli wytrawne, półwytrawne, słodkie i deserowe.

Nalewki, naleweczki czyli co babcia zrobi to się wypije!

Nalewki to kolejna grupa alkoholi, którą Polacy lubią najbardziej. Można je zrobić w domu, ale można je też kupić. Wiele producentów “sieciowych” zdecydowało się na wypuszczenie różnych wersji smakowych wódek, które oczywiście szumnie nazywane są nalewkami, ale zdecydowanie to domowe wyroby nalewkowe wiodą prym w naszych gustach.
Nalewka to nic innego jak mocno skoncentrowany wyciąg z różnych owoców. Do domowych wyrobów świetnie nadadzą się przejrzałe owoce z kompotów, które znaleźliśmy w piwnicy swoich babć lub Oczywiście istnieją również wyroby z ziół czy orzechów, które mają właściwości lecznicze i przede wszystkim rozgrzewające. Wyroby te mogą być zrobione również z miodu, przypraw korzennych czy nawet z czekolady, ale te ostatnie są już kwalifikowane jako likiery, które również zyskują coraz bardziej na popularności.
Kolejnym produktem określanym jako “fast shot”, które można dostać w sklepach, a które zyskują na popularności są tzw drinki alkoholowe. Można je dostać w różnych kombinacjach smakowych. Ponadto wiele z nich ma podane inne procenty pod względem zawartości alkoholu, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście produkty te, jak reszta alkoholowych wyrobów są dostępne w sprzedaży tylko dla osób, które mają ukończone 18 lat.

Domowe alkohole czyli “Wolność Tomku w swoim domku…”?

Równie dużą popularnością cieszą się alkohole domowego wyrobu. Oczywiście nie można tu brać pod uwagę takich wyrobów jak wódka czy bimber, gdyż ich wyrób w domach jest niezgodny z przepisami prawnymi. Jednak przy zachowaniu zasad prawnych i limitów dozwolonych można jak najbardziej produkować na własny użytek wina, nalewki (gdzie alkohol to wyrób kupiony w sklepie), likiery, cydry czy nawet piwo.
Domowym alkoholem, który po latach wraca do łask jest również miód pitny, który można wyrobić w domu, ale też można go spotkać nawet w marketach, które mają dobrze wyposażone działy z alkoholem.