Chleb, mimo zmiany w piramidzie żywienia, wciąż pozostaje niemalże podstawą diety każdego Polaka. Wynika to z wielowiekowej tradycji – niegdyś w wielu wsiach były młyny, a role pełne były wznoszących się ku słońcu łanów zboża. Obecnie chleb kupić można w każdym sklepie. Czy można w jakiś sposób go odmienić? Tak, sięgnąć po domowy chleb z wartościowymi składnikami i tym samym odmienić swoje życie pod względem żywieniowym i zdrowotnym.
Zdrowa podstawa diety
Zepchnięte na drugie miejsce przez owoce i warzywa produkty skrobiowe i mączne wciąż mają swoje miejsce w jadłospisie i nie wydaje się, by ludzkość miała z nich zrezygnować. Nawet nie jest do tego namawiana! Chodzi o to, by zmniejszyć ich spożycie – jak wiadomo, jeżeli coś jest jedzone w nadmiarze, zaczyna szkodzić. Tak samo sprawa ma się z chlebem.
Pachnący, jeszcze ciepły bochenek to dla wielu osób jeden z ulubionych zapachów, z którego nie chcą rezygnować, poprawia to bowiem humor, a chrupiąca skórka i do tego połączenie z masłem przenosi do czasów dzieciństwa. Z jedzenia chleba się nie zrezygnuje, ale można sprawić, że będzie on produktem zdrowym, dostarczającym składników odżywczych.
Jak to zrobić? Zmienić mąkę, z której chleb będzie rósł, lub zrezygnować z niej na rzecz na przykład płatków owsianych, dodać do niej słonecznik, orzechy, żurawinę – produkty, które wzbogacą smak, dostarczą zdrowych tłuszczy i węglowodanów, uczynią bochenek źródłem błonnika pokarmowego, którego nasyci na dłużej.
Poniżej zaprezentowano przepis na taki właśnie zdrowy chleb. Wszelkie potrzebne do jego wypieku produkty znaleźć można w supermarketach na działach ze zdrową żywnością, z produktami BIO czy też sklepach zielarsko-medycznych. Wystarczy spróbować tego chleba raz, a już więcej zwykły biały, pszenny nie będzie nasuwał się na myśl.
Składniki na keksówkę o wymiarach 20×11 cm:
- 1 szklanka ziaren słonecznika
- ¾ szklanki siemienia lnianego
- ½ szklanki migdałów
- 1 ½ szklanki płatków owsianych
- 2 łyżki nasion chia
- 10 czubatych łyżek zmielonego siemienia lnianego
- 2 łyżeczki soli
- 1 łyżka syropu z agawy
- 5 łyżek rozpuszczonego oleju kokosowego
- 1 ½ szklanki zimnej wody + 3 łyżki
Wykonanie
- Piekarnik rozgrzać do 185 stopni Celsjusza.
- Wszystkie suche składniki wymieszać w dużej misce. W szklance wymieszać wodę, syrop z agawy i olej. Wlać płynne składniki do suchych, dokładnie wymieszać przez około 1-2 minuty.
- Odstawić na 1-2 godziny do czasu wchłonięcia płynów.
- Keksówkę wysmarować lekko olejem kokosowym, masę z ziaren przełożyć do środka. Piec przez 50-60 minut. Wyjąć, odstawić na godzinę do schłodzenia w formie. Po tym czasie wyciągnąć go, odstawić do całkowitego ostudzenia – najlepiej przez całą noc.
- Kroić cienkim, ostrym nożem. Jeść według uznania.