Domowa granola to idealny pomysł na najpyszniejsze śniadanie własnego pomysłu. Każda może być inna, a składniki jakich użyjemy zależą całkowicie od nas. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że użyliśmy tych, które są najwyższej jakości. Granola to nie tylko efektywne wykorzystanie takich produktów jak ziarna, płatki czy dodatki czekoladowe. To również dbanie o zbilansowany i niesamowicie smaczny posiłek. Śniadanie powinno być najważniejszym punktem zaczynającego się dnia i to my powinniśmy dbać o jego pełnowartościowość.
Trudność przygotowania przepisu: łatwy
Czas przygotowania przepisu: 20-40 minut
Porcja dla: 1-2 osób na kilka dni
Składniki:
- 1 szklanka słonecznika łuskanego
- 250 g mieszanki orzechów (lub więcej)
- 1,5 szklanki płatków owsianych instant
- 2-3 łyżki oleju kokosowego lub słonecznikowego
- 4-5 łyżek sezamu (może być niełuskany)
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżeczka kakao naturalnego
- 2-3 łyżki rozpuszczonego miodu
- Garść suszonej żurawiny lub rodzynek
- Szczypta soli
Opcjonalnie:
- ½ szklanki skrojonej czekolady gorzkiej lub deserowej
Granola to idealne połączenie orzechów, płatków, miodu i czekolady. Jest zwiastunem świetnie zapowiadającego się dnia. Dzięki temu dostarczymy sobie niezbędne Całość składników należy wysypać do odpowiednio głębokiej miski. Dzięki temu wymieszamy z wygodą całość składników. Dotyczy to również cynamonu, kakao, miodu oraz oleju, który zbije nam tą cudowną mieszankę w jedną całość.
Oczywiście w międzyczasie powinniśmy nastawić piekarnik na odpowiednią temperaturę. Granola najlepiej piecze się w maksymalnie 120 stopniach Celsjusza. Przepis ten będzie wymagał użycia papieru do pieczenia, który należy wyłożyć na wcześniej przygotowaną blachę do pieczenia. Mieszankę granolową przekładamy wtedy na blachę i dość mocno ugniatamy łyżką by zrobił się z niej jednolity “placek”. Całość powinna piec się przez około 20 minut przy włączonych obu grzałkach w piekarniku. Jest to szczególnie ważne dla płatków i czekolady (jeśli zdecydujemy się dodać ją do składników) by były jednolicie wypieczone.
Tak przygotowaną granolę wyjmujemy z piekarnika po maksymalnie 20 minutach. Należy dać jej “odpocząć” po pieczeniu, gdyż będzie ona nadal kleista i gorąca. Dopiero gdy ostygnie będzie można połamać ją na drobniejsze kawałki. Świetnym sposobem na jej przechowywanie jest użycie dużego, szklanego słoika, które ma zamknięcie na zatrzask. Dzięki temu ochronimy nasz wypiek przed przedwczesnym zepsuciem. Można ją podawać również jako dodatek do deserów, jogurtów czy chociażby owsianek z owocami.
Smacznego!